کد خبر : 1760
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 دی 1402 - 12:48

افزایش قیمت نفت شتاب گرفت

افزایش قیمت نفت شتاب گرفت

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا، تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به وضعیت عرضه پس از مختل شدن فعالیت یک میدان نفتی در لیبی و تنش ها پیرامون جنگ غزه، افزایش یافت و به روند صعودی روز گذشته افزود.   به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ، بهای معاملات نفت برنت با

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا، تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به وضعیت عرضه پس از مختل شدن فعالیت یک میدان نفتی در لیبی و تنش ها پیرامون جنگ غزه، افزایش یافت و به روند صعودی روز گذشته افزود.

 

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ، بهای معاملات نفت برنت با ۳۸ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۷۸ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۲ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش، به ۷۳ دلار و ۲۲ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز چهارشنبه، برای نخستین بار در پنج روز گذشته، صعودی شده و با حدود سه درصد افزایش، بسته شدند.

ئیپ جون رونگ، استراتژیست بازار در شرکت آی جی در این باره گفت: اخبار مختلف پیرامون تنش ها در دریای سرخ و تعطیلی کامل میدان نفتی شراره لیبی به دلیل اعتراضات محلی، نگرانیها نسبت به مختل شدن عرضه جهانی نفت را تجدید کرده است.

اعتراضات محلی در روز چهارشنبه، باعث تعطیلی کامل میدان نفتی شراره لیبی شد که روزانه می تواند حداکثر ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید کند. این میدان که یکی از بزرگترین میادین نفتی لیبی است، اغلب هدف اعتراضات محلی و سیاسی گسترده قرار گرفته است.

عامل دیگری که از بازار نفت حمایت کرد، آمار موسسه امریکن پترولیوم بود که نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۹ دسامبر، به میزان ۷.۴ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. این رقم، دو برابر میزان برآورد شده توسط تحلیلگران در نظرسنجی رویترز بود. آمار رسمی ذخایر آمریکا، روز پنج شنبه و با یک روز تاخیر به دلیل تعطیلات سال نو، توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

در این بین، اوپک در پی تصمیم ماه گذشته آنگولا برای خروج از عضویت این گروه، روز چهارشنبه اعلام کرد که همکاری و گفت وگو در داخل گروه اوپک پلاس ادامه خواهد یافت. نشست این گروه برای بازبینی اجرای جدیدترین توافق کاهش تولید، برای اول فوریه، برنامه ریزی شده است.

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ، تحلیلگران بانک گلدمن ساکس با توجه به عواملی شامل عرضه منعطف اوپک پلاس، ریسک اندک رکود و خرید نفت برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت آمریکا و چین، انتظار دارند میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۴، بین ۷۰ تا ۹۰ دلار باشد. ریسک های ژئوپلیتیکی هم همچنان به عنوان یک ریسک صعودی برای این پیش بینی باقی خواهند ماند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.