۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی با بازسازی قطعات نیروگاهی کشورهای منطقه

۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی با بازسازی قطعات نیروگاهی کشورهای منطقه

ایران در سال‌های اخیر در حوزه بازسازی قطعات داغ نیروگاهی در داخل کشور توانمند شد تا جایی‌ که این موضوع موجب شد تا سالانه از خروج ۲۰۰ میلیون دلار ارز برای انجام این اقدامات در خارج از کشور جلوگیری شود و از محل بازسازی قطعات نیروگاه‌های کشورهای منطقه نیز سالانه ۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی

ایران در سال‌های اخیر در حوزه بازسازی قطعات داغ نیروگاهی در داخل کشور توانمند شد تا جایی‌ که این موضوع موجب شد تا سالانه از خروج ۲۰۰ میلیون دلار ارز برای انجام این اقدامات در خارج از کشور جلوگیری شود و از محل بازسازی قطعات نیروگاه‌های کشورهای منطقه نیز سالانه ۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی به دست آوریم.

 

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ،در حال حاضر ۶۲۳ واحد تولید برق حرارتی در ۱۴۱ نیروگاه وظیفه تولید ۹۴ درصد برق مورد نیاز کشور را بر عهده دارند، در گذشته دانش و فناوری ساخت قطعات نیروگاهی در انحصار کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، سوئیس و ژاپن بود اما اکنون ایران به جمع پنج کشور دارنده فناوری ساخت قطعات نیروگاهی پیوسته است، همین موضوع موجب شده تا ضریب آمادگی تولید برق واحدها از مرز ۹۹ درصد عبور کند و صنعت نیروگاهی ایران در این بخش نیز جزو کشورهای برتر دنیا باشد.

 

ایران در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی حوزه تعمیرات نیروگاه‌ها علاوه بر ساخت قطعات در حوزه بازسازی نیز سرآمد است؛ به طوری که در حال حاضر ایران در زمینه بازسازی قطعات داغ نیروگاهی به عنوان کشور برتر خاورمیانه شناخته می‌شود. آنطور که مسعود مرادی – مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران اعلام کرده دانش و توانایی متخصصان کشورمان برای بازسازی قطعات داغ نیروگاهی موجب صرفه‌جویی ارزی به میزان ۲۰۰ میلیون دلار در سال شده است. هیچ‌گونه وابستگی به خارج از کشور برای تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی نداریم و در حال حاضر متخصصان داخلی علاوه بر رفع نیازهای کشورمان، در حال صدور خدمات فنی و مهندسی در این بخش و تعمیرات واحدهای نیروگاهی کشورهای منطقه هستند.

 

وی با اشاره به اینکه فصل تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی نیمه دوم هر سال به منظور افزایش آمادگی این واحدها برای تولید برق پایدار در پیک تابستان آغاز می‌شود، گفت: انجام باکیفیت و به موقع این اقدامات موجب ارتقای آمادگی نیروگاه‌ها می‌شود. بر همین اساس مقرر شده است تا اردیبهشت‌ماه سال آینده فصل تعمیرات جاری نیروگاه‌های حرارتی به پایان رسیده و این واحدها با ظرفیت کامل آماده بهره‌برداری در تابستان ۱۴۰۳ باشند.

 

در حال حاضر ۹۱ درصد قطعات نیروگاهی بومی‌سازی شده و تنها در طی پنج سال اخیر حدود ۸۲۵ هزار قطعه نیروگاهی توسط متخصصان داخلی ساخته و در نیروگاه‌های تولید برق مورد استفاده قرار گرفته است. توانایی تعمیر ۹۵ درصد قطعات در نیروگاه‌ها وجود دارد، پنج درصد باقی مانده بعضا قطعات اصلی محصول به حساب می آیند و نیازی به ساخت داخل آن‌ها نیست چراکه این قطعه خرابی ندارد، مگر اینکه حوادث خاصی برای نیروگاه ایجاد شود، البته باید توجه داشت که ساخت آن صرفه اقتصادی ندارد. خرید خارجی این قطعات هم انجام می‌شود.

 

حتی نیروگاه‌هایی که از گذشته و توسط کشورهای دیگر در ایران ساخته شده نیز قابلیت تعمیر دارند، در گذشته تمام نیروگاه‌هایی که در کشور ساخته می‌شد با فناوری زیمنس بود و اکنون توانایی تعمیر تمام آن قطعات وجود دارد. ضمن اینکه اکنون هیچ توربین خارجی در نیروگاه ها نصب نمی‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ، درواقع ایران در حوزه تعمیرات نیروگاهی نه تنها به خودکفایی رسیده‌ایم بلکه نیاز برخی کشورها را نیز برطرف می‌کنیم، تاجایی که طبق اعلام مسوولان سالیانه حدود ۲۰ میلیون دلار از صدور خدمات دانش فنی و مهندسی و حدود هفت تا ۱۰ میلیون دلار نیز بابت فروش قطعات به کشورهای دیگر به دست می آوریم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.