مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان : حق آبه تالاب هورالعظیم بر اساس نیاز آبی، تامین نمی‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان : حق آبه تالاب هورالعظیم بر اساس نیاز آبی، تامین نمی‌شود

برنامه ریزی ها به شیوه ای باشد که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین گردد و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رها سازی شود تا آب به تالاب برسد. به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ؛  محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص تصاویر مرگ و میر ماهی‌ها در

برنامه ریزی ها به شیوه ای باشد که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین گردد و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رها سازی شود تا آب به تالاب برسد.
به گزارش پایگاه خبری اهواز نو ؛  محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص تصاویر مرگ و میر ماهی‌ها در تالاب هورالعظیم گفت، با توجه به بازدید و بررسی صورت گرفته توسط یگان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هویزه طی امروز، مورخ ۱۱ تیرماه، فیلم فوق مربوط به سازه ۵۵ دهانه دایک مرزی بین بخش ایرانی و بخش عراقی تالاب هورالعظیم می‌باشد .
وی افزود اتلاف ماهیان بخش عراقی تالاب هورالعظیم به دلیل حرکت ماهیان هورالهویزه عراق به سمت دایک مرزی به علت کاهش آورد آب، کاهش اکسیژن در بخش عراقی به علت آتش سوزی‌های اخیر، گرمای شدید و کمبود اکسیژن محلول آب بوده است.
او ادامه داد این تصاویر به هیچ عنوان مربوط به منطقه شط علی هورالعظیم در بخش ایرانی نمی‌باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آخرین وضعیت تالاب هور الظیم گفت : بر اساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره‌ای که در تیرماه ۱۴۰۰ از تالاب هورالعظیم تهیه شده سطح آبگیری کلی تالاب هورالعظیم حدود ۷۵ درصد بوده است.
محمد جواد اشرفی  در این خصوص توضیح که در میزان آب در مخازن ۲، ۳ و ۴ بین ۸۰ تا ۸۶ درصد آبگیری بوده است و در مخزن شماره یک که در ضلع شمالی تالاب قرار دارد که به دلیل کاهش آورد رودخانه کرخه و همچنین شیب زمین و تبخیر بسیار بالا به دلیل گرمای شدید منطقه در خرداد و تیر ماه سطح آب در این بخش از تالاب (مخازن شماره یک) حدود ۵۰ درصد رسیده است.
وی  ادامه داد کم آبی در این فصل از سال یک روند طبیعی است و هر ساله در فصل تابستان ما شاهد حداقل آبگیری مخزن شماره یک هستیم .
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص تصاویری که از خشکی تالاب هورالعظیم در فضای مجازی در حال بازنشر است گفت عمدتاً این تصاویر مخزن شماره یک بوده که همانطور که قبلاً هم گفته شده بود با توجه به شیب منطقه و کم شدن آورد، گرما و تبخیر شدید یک روند طبیعی و برای تالاب هورالعظیم که در ضلع شمالی این تالاب در حوزه چزابه است .
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تامین حق آبه گفت، حق آبه تالاب هورالعظیم بر اساس نیاز آبی تالاب تامین نمی‌شود و برای حل این مشکل اداره کل حفاظت محیط زیست جلسات و نشست‌های زیادی با مسئولین سازمان آب و برق خوزستان داشته و مقرر شده به شیوه‌ای برنامه ریزی و مدیریت شود که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین گردد و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رها سازی شود تا آب به تالاب برسد.
وی با اشاره به خشکسالی گفت، امسال به لحاظ آبی سال خوبی پیش رو نداریم و آب موجود و قابل برنامه ریزی در مخزن دریاچه سد کرخه که به عنوان عنوان تامین کننده آب تالاب هورالعظیم شرایط مناسبی ندارد .
اشرفی در بخش پایانی سخنان خود گفت خشک شدن بخشی از تالاب‌ها به عنوان چرخه‌ای از زندگی تالاب‌ها در تمام اب‌های جهان قابل قبول است و این اتفاق، طبیعی است و گفت باید مدیریت کنیم تا حد اکثر نیاز آبی تالاب خصوصاً در فصل تابستان که میزان تبخیر زیاد است و باعث کاهش اکسیژن موجود در آب می‌شود تامین کنیم، تا شاهد اتفاقات ناگواری از جمله تلف شدن ماهیان و آبزیان و سایر زیستمندان تالاب نباشیم .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.